II edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego

27 maja 2015 r. 17 uczniów gimnazjów z powiatu przasnyskiego zaprezentowało swoje umiejętności, recytując wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego podczas II edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez Publiczne Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Przasnyszu.

Już po raz drugi poloniści przasnyskiego gimnazjum podjęli inicjatywę propagowania piękna poezji oraz kultury słowa wśród młodzieży, która miała również szansę skonfrontować swoje umiejętności recytatorskie i doskonalić je pod okiem profesjonalnych aktorów.

27 maja 2015 r. w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury wiersze Gałczyńskiego recytowali  gimnazjaliści z Krasnego,  Czernic Borowych, Krzynowłogi Małej, Krzynowłogi Wielkiej i Przasnysza. Nad przebiegiem konkursu czuwali członkowie Komitetu Organizacyjnego Konkursu: wicedyrektor Publicznego Gimnazjum Jolanta Zasada oraz nauczyciele języka polskiego Małgorzata Kulesza i Krzysztof Kowalski. Umiejętności recytatorów oceniało jury w składzie:  Krzysztof Koła – aktor współpracujący z warszawskim Teatrem Studio, aktor Mikołaj Osiński, poetka Bożena Parzuchowska oraz Piotr Kaszubowski – etnograf, regionalista, współtwórca wystaw w Muzeum Historycznym w Przasnyszu.

Pierwsze miejsce przyznano uczniowi Zespołu Szkół w Krzynowłodze Wielkiej  – Jakubowi Borowemu. Miejsce drugie zajęła Zuzanna Wódkiewicz z Zespołu Szkół w Krzynowłodze Małej, trzecie zaś reprezentująca Publiczne Gimnazjum w Przasnyszu  Daria Knizia.  Jury przyznało również wyróżnienia. Otrzymali je Kacper Zabielski z Krzynowłogi Wielkiej, Anna Cieślak z Krasnego oraz uczennice  przasnyskiego gimnazjum Kinga Folga i Aleksandra Morawska. Laureatów oraz nauczycieli, którzy przygotowywali ich do konkursu, nagrodzono książkami ufundowanymi przez Burmistrza Waldemara Trochimiuka. Wszyscy uczestnicy otrzymali  dyplomy i upominki. Na młodych artystów i ich opiekunów czekał również poczęstunek.

Największą atrakcją konkursu były warsztaty aktorskie, które poprowadzili aktorzy :  Krzysztof Koła oraz Mikołaj Osiński . Utalentowani artystycznie młodzi ludzie mogli poznać kulisy pracy scenicznej  dzięki wsparciu finansowemu Zarządu Powiatu Przasnyskiego – sponsora warsztatów. Inicjatywę przasnyskiego gimnazjum finansowo wsparły również Gmina Krasne, Gmina Przasnysz oraz Rada Rodziców Publicznego Gimnazjum w Przasnyszu.