Z Sienkiewiczem za pan brat

W naszej szkolnej bibliotece ciągle coś się dzieje. Przekonali się o tym uczniowie kilku klas pierwszych, którzy 14 grudnia podczas lekcji języka polskiego uczestniczyli w spotkaniach poświęconych twórczości Henryka Sienkiewicza. Wieńczyły one upływający rok poświęcony temu nobliście i wybitnemu pisarzowi.

Pod opieką p. Bernadety Kruszewskiej i p. Beaty Gadomskiej przed młodszymi kolegami zaprezentowali się często goszczący w czytelni i otwarci na ciekawe inicjatywy uczniowie: Karolina Goździewska, Karolina Podlasiak, Nikola Przytuła, Daria Urban i Bartosz Godzieba. Prowadzący przedstawili zgromadzonym kilka ciekawostek z życia literata. Potem wszyscy mogli posłuchać fragmentów jego dzieł: „Baśni i legend”, „Quo vadis”, „Potopu”, „Ogniem i mieczem”, „Pana Wołodyjowskiego”.

Szczególne wrażenie zrobił na słuchaczach przeczytany z werwą urywek ostatniej z wymienionych powieści. Okazało się, że dawniej kobiety nie były mniej pewne siebie niż dzisiaj, skoro jedna z bohaterek oświadczyła się swojemu wybrankowi. Skupienie i zaskoczenie dostrzec można było na twarzach widzów także wtedy, gdy we fragmentach prozy historycznej odkrywali znajome nazwy geograficzne, w tym m.in. Przasnysz. Podobał się też dialog Bohuna i wiedźmy Horpyny. Ich rozmowę z Czarciego Jaru mają w pamięci na pewno także Ci, którzy oglądali filmową adaptację pierwszej części Trylogii.

Na zakończenie dwójka uczniów wcieliła się w role samego Henryka Sienkiewicza i dziennikarki, dzięki czemu zgromadzeni w czytelni mieli możliwość „uczestniczenia” w wywiadzie z głównym bohaterem spotkania. Należy dodać, że wszystkim wystąpieniom towarzyszyły dobrze dobrane podkłady muzyczne, które wprowadzały w klimat poszczególnych utworów. Nie mniej istotny był wystrój, czyli gazetki ścienne i ekspozycje pięknie wydanych dzieł noblisty.

Cieszę się z uczestnictwa w tej ciekawej lekcji literatury. Dziękuję za zaproszenie moich uczniów do udziału w niej. Doceniam zaangażowanie wszystkich odpowiedzialnych za występ. Zdobyta wiedza przyda nam się podczas zmagań z „Krzyżakami”  – mówi polonista Michał  Borkowski.

Reasumując, spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze, a efekty pracy biorącym w nim udział gimnazjalistów trzeba docenić. Podziękowania należy także skierować do ich opiekunek, które czuwały nad tym przedsięwzięciem i aktywnie promują czytelnictwo. Inicjatywa szkolnej biblioteki bez wątpienia zasługuje na uznanie również dlatego, że Henryk Sienkiewicz to jeden z naszych patronów.   

Wioleta Kieczmerska (Ih)

NA GÓRĘ