Nasza Biblioteka poleca : Seria "Wojny dorosłych - historie dzieci"

Masz rację, córeczko, bo wojna to prawdziwe piekło, i pomyśleć, że to sprawił człowiek człowiekowi, jeden naród drugiemu.

Andrzej Perepeczko, Irenka. Dziewczynka z Wilna

Współpraca Wydawnictwa Literackiego z Muzeum Powstania Warszawskiego doprowadziła do wydania serii "Wojny dorosłych - historie dzieci", skierowanej do młodych czytelników.  Wielokrotnie nagradzana, przedstawia życie zwykłych ludzi w przystępny dla dziecka sposób. Bohaterami, opisywanych przez różnych autorów wydarzeń, są prawdziwi ludzie. Świadczą o tym zdjęcia i informacje na końcu książek.
Większość tytułów z tej serii  dotyczy II wojny światowej:

Beata Ostrowicka, Jest taka historia
Paweł Boręsewicz, Czy wojna jest dla dziewczyn
Andrzej Perepeczko, Jędruś. Chłopak ze Lwowa,   Irenka. Dziewczynka ze Lwowa,   Jurek Poleszuk. Tułaczka przez pół świata
Renata Piątkowska, Wszystkie moje mamy,   Dzieci, których nie ma
Joanna Papuzińska, Mój tato szczęściarz,   Darowane kreski
Dorota Combrzyńska - Nogala, Niedokończona opowieść Pepe,   Bezsenność Jutki
Katarzyna Ryrych,  Pan Apoteker,  Mała wojna.

Znajdziemy również książki o czasach PRL-u, o powstaniach śląskich, o wysiedleniach, o uchodźcach :

Kazimierz Szymeczko, Gołąbek niepokoju
Barbara Gawryluk, Teraz tu jest nasz dom,   Moc Amelki
Joanna Papuzińska Zbuntowane słowa
Katarzyna Ryrych, Wilczek
Renata Piątkowska, Hebanowe serce
Katarzyna Ryrych, Wojna w Kuropatkach
Renata Piątkowska, Która to Malala?
Rafał Witek, Chłopiec z Lampedusy

Seria została zakupiona ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 - 2025.