Wtorkowe eksperymenty Świetliczaków.

Kolejny wtorek za nami. Świetliczaki z II klas wraz z Panią Gosią wykonały drugi eksperyment. Tym razem dzieciaki sprawdziły co się stanie kiedy zostawią surowe jajko w occie na 24h.

W środę, następnego dnia rano wyjęli jajka ze szklanek z octem.

Co się stało ze skorupką?Uśmiech Skorupka jaja jest twarda dzięki zawartości węglanu wapnia. Ocet, którym zalane zostało jajo wypłukał go, przez co skorupka stawała się miękka, aż całkowicie znikła. Dzieciaki zrzucały je z niewielkiej wysokości na blat i sprawdzały czy odbija się jak piłeczka kauczukowa. Odbijało się, lecz jedno uległo zniszczeniu, kiedy spadło z większej wysokości. Po dokładnej analizie jajka, Świetliczaki stwierdziły, że żółtko nie jest całkiem normalne tylko przybrało postać galarety.

Na koniec wszyscy dokładnie umyli ręce, bo należy pamiętać, że takie jajo nie nadaje się do jedzenia.

Dzieci były zachwycone!