Czego można nauczyć się od wieszcza 220 lat po jego narodzinach? - spotkanie z Jakubem Skworzem

We wtorek 20 lutego lekcje uczniów klas IV uatrakcyjniła wizyta młodego pisarza, Jakuba Skworza. Dzieci poznały historię Adama Mickiewicza od urodzenia aż do momentu napisania „Pana Tadeusza”. Dowiedziały się, jak wieszcz odkrył swoje powołanie i co zrobić, żeby podążyć wytyczoną przez niego ścieżką.
 

Spotkanie rozpoczęło się odczytaniem fragmentu książki „Adaś Mickiewicz – Łobuz i mistrz”. Główni bohaterowie – Ola i Eryk – zakradają się do jedynego pomieszczenia w domu dziadków, do którego nie mogą wchodzić – gabinetu pełnego wciągających książek. Zebrane przez dziadka tomy wciągają rzeczywiście, od stóp do głów, dzięki czemu rodzeństwo przenosi się do czasów Adama Mickiewicza.

Następnie uczniowie zostali skonfrontowani z zaskakującymi pytaniami – Czy chcą podróżować po świecie? Poznawać znanych ludzi? Być wolni i żyć tak, jak mają na to ochotę?

Spotkanie utrzymane było w formie dialogu z publicznością. Miało na celu pokazanie, że choć zmieniają się okoliczności, dzisiejsza młodzież też staje przed podobnymi wyzwaniami, jak Adam Mickiewicz. Jeśli zdecyduje się podążać za swoją pasją, czeka ją wiele wyzwań, ale i niesamowita przygoda.

Spotkanie autorskie to także doskonałe przygotowanie do lektury „Pana Tadeusza”. Pozwala poznać Mickiewicza nie jako wielkiego wieszcza, tylko człowieka z krwi i kości, który również zmagał się ze swoimi lękami oraz słabościami.

Za organizację spotkania dziękujemy polonistkom: Małgorzacie Kuleszy i Monice Szlachetce.

NA GÓRĘ