Jesteś tutaj:
  2. Szkoła

Szkoła

Dzieje szkoły przy ulicy Orlika 48 sięgają września 1972 roku, kiedy to rozpoczęto naukę w jej murach (612 uczniów i 32 nauczycieli). Wówczas była to Szkoła Podstawowa nr 3, której w maju 1976 roku nadano imię Tadeusza Kościuszki.
Rozrastająca się pod względem liczebności uczniów i zasobów lokalowych „Trójka” w związku z reformą szkolnictwa na początku roku szkolnego 1999/2000 została przekształcona w Zespół Szkół nr 3, w skład którego weszły dotychczasowa podstawówka i nowo utworzone gimnazjum (łącznie: 698 uczniów i 41 nauczycieli).
Okres przejściowy zakończył się 1 września 2004 roku, kiedy to budynek przy ulicy Orlika stał się wyłączną siedzibą Publicznego Gimnazjum (914 uczniów i 62 nauczycieli). W 2006 roku powstała pierwsza klasa integracyjna a patronem placówki stali się Nobliści Polscy.
Niezmiennie dumą szkoły są uczniowie, którzy od lat odnoszą liczne sukcesy naukowe i sportowe. Absolwenci dostają się do dobrych liceów i z powodzeniem studiują na najlepszych uczelniach. Natomiast wielką metamorfozę przeżył budynek szkolny – z oddaną do użytku w 2015 roku nową halą sportową.

W roku 2012 szkoła obchodziła jubileusz 40-lecia istnienia. W formie kroniki zebrano wówczas jej dzieje, ale historia przy ulicy Orlika 48 pisze się codziennie.