„Jan Marcin Szancer – ilustrator utworów Jana Brzechwy” - to tytuł wystawy przygotowanej przez nauczycieli bibliotekarzy.

Jan Brzechwa (1898 – 1966) – z zawodu adwokat, autor wielu bajek i wierszy, tłumacz literatury rosyjskiej oraz Jan Marcin Szancer (1902 – 1973) – grafik i ilustrator książek dla dzieci, profesor ASP w Warszawie. Dwaj wybitni twórcy, których współpraca i wieloletnia przyjaźń rozpoczęła się w latach czterdziestych XX wieku. Żona poety wspominała, że „obaj mieli podobny typ wyobraźni i ogromne poczucie humoru – starsi panowie zachowywali się jak dwaj rozbrykani chłopcy.”

Ilustracje Szancera przedstawiają świat barwny, przepełniony fantastyką, skłaniający odbiorców do refleksji. Rysownik baśniowym postaciom nadawał często twarze i cechy swojej drugiej żony Zofii, córki Małgorzaty, a także znajomych.

Ten twórczy tandem pozostawił po sobie takie niezapomniane dzieła, jak „Pan Kleks”, „Od baśni do baśni”, „Brzechwa dzieciom”, „Oto bajka” i wiele innych. Na utworach Brzechwy z ilustracjami Szancera wychowały się miliony polskich dzieci.

NA GÓRĘ