Projekt edukacyjny - Życie w kropli krwi

Życie w kropli krwi. Projekt edukacyjny Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Przasnyszu wygrał w konkursie organizowanym przez wydawnictwo Nowa Era. Zaangażowanie i pomysłowość zostały nagrodzone przez Komisję Konkursową grantem w wysokości 2000zł.

W 2014 rokuprzestał działać istniejący w Przasnyszu od wielu lat punkt pobrań krwi. Naszym mieszkańcom, którzy przez długie lata oddawali krew nie udało się go „utrzymać przy życiu” pomimo protestów i powszechnego rozczarowania. Alternatywą dla punktu stacjonarnego jest w tej chwili oddawanie krwi w autobusie, który pojawia się w naszym mieście w piątkowe poranki. Krwiodawców jest mniej, a ci wytrwalsi, którzy regularnie co dwa, trzy miesiące pojawiają się na szpitalnym parkingu nadal głośno komentują „co to się porobiło…”.

Sytuacja ta spowodowała, że wraz z uczniami postanowiliśmy pochylić się nad tematem honorowego krwiodawstwa, jego rolą w medycynie, funkcją społeczną oraz motywacją krwiodawców - bezinteresowną chęcią pomocy drugiemu człowiekowi. Realizacją projektu zajęła się grupka uczniów klasy 2b Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi – klasa Magdaleny Kwietniak, opiekunem projektu jest Marta Kluczyk.

Realizacja projektu zaczęła się od zorganizowania w szkole konkursu plastycznego na wykonanie dowolną techniką plakatu, który promuje honorowe oddawanie krwi. Zwycięzcyzostali już wyłonieni, a wszystkie plakaty zawisną wkrótce na korytarzach szkoły. Grupa uczniów odpowiedzialnych za oprawę plastyczną projektu wykonała styropianowe makiety, stworzyłakrajową mapę punktów krwiodawstwa i poboru krwi. Uczniowie przeprowadziliwywiady z lekarzem z punktu krwiodawstwa oraz zasłużonym honorowym krwiodawcą, materiały te odpowiednio przygotowane i "obrobione" zostały wykorzystane w prezentacji. Uczestnicy projektu stworzyli spot obrazujący pobieranie krwi, jego przebieg i procedury.

Uczniowie planują wyjść z projektem na ulice miasta – wraz z opiekunami chcą zbierać podpisy pod petycją w sprawie przywrócenia punktu pobrań krwi w Przasnyszu. Petycja zostanie przez uczniów złożona u władz szpitala. Uczniowie od kilku miesięcy zbierają informacje o honorowym krwiodawstwie – wszystko po to by  produkt finalny był ciekawy, przejmujący i rzetelny.

Stworzony projekt brał udział w ogólnopolskim konkursie „Projekt z klasą”. Zgłoszono 619 prac z całego kraju. Komisja nagrodziła 10 najlepszych pomysłów, wśród nich znalazła się praca uczniów przasnyskiego gimnazjum. Jury konkursowe doceniło pomysł, różnorodność formy oraz wagę tematu dla lokalnej społeczności.

Młodzież wraz z opiekunami promowała swój projekt w mediach społecznościowych oraz w formie plakatów, zyskując liczne glosy poparcia i grono sympatyków.

Kilkumiesięczna praca uczniów i opiekunów zostanie zaprezentowana większemu gronu odbiorców  w marcu.