Nasza Biblioteka poleca: "Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą"

Agnieszka Frączek

"Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą"

Julian Tuwim (1894 - 1953) - jeden z najczęściej i najchętniej czytanych polskich poetów. Z wykształcenia prawnik i filozof. Współzałożyciel kabaretu literackiego "Pod Picadorem" i grupy poetyckiej "Skamander". Bliski współpracownik tygodnika "Wiadomości Literackie" i założyciel funkcjonującej do dziś organizacji ZAiKS.
 W jego dorobku artystycznym znajdują się : wiersze, poematy, skecze, libretta operetkowe, teksty piosenek i wodewili, a także tłumaczenia poezji rosyjskiej, francuskiej, niemieckiej i łacińskiej. Jednak najbardziej znaną część twórczości Tuwima stanowią  wiersze dla dzieci. Każdy z nas czytał "Lokomotywę", "Zosię - Samosię", "Słonia Trąbalskiego", "Okulary", "Abecadło", "Ptasie radio", "Rzepkę" i inne.
Agnieszka Frączek opracowała dla najmłodszych czytelników tomik Rany Julek!, w którym niezwykle barwnie pisze O tym, jak Julian Tuwim został poetą. Historia łódzkiegorozrabiaki rozpoczyna się w chwili jego urodzenia, a kończy, gdy jest już prawdziwym poetą i za namową Mariana Falskiego (autora "Elementarza"), zaczyna tworzyć wiersze dladzieci. Mały, pomysłowy Julian swoich sił próbował jako konstruktor najdziwniejszych maszyn i urządzeń, jako hodowca zaskrońców w pudełku i jako zaklinacz kamieni. Ponoć chciał wysadzić w powietrze jedną z łódzkich kamienic. W książce można znaleźć prawdziwe fakty z życia poety przeplatane wierszykami i żartami. Kolorowe ilustracje Joanny Rusinek ubarwiają całość.