Wycieczka = muzeum + musical

Oferta kulturalna stolicy pozwala, by każda wizyta w niej była okazją do spotkania ze sztuką i rozrywką w oryginalnej i przystępnej formie. 17 listopada do Warszawy wybrali się żądni artystycznych wrażeń gimnazjaliści. Organizatorką wyjazdu była p. Monika Szlachetka, a nad uczestnikami czuwali dodatkowo p. Katarzyna Folga, p. Dorota Matuszewska i p. Michał Borkowski.

Swój pobyt w tym mieście rozpoczęli od wizyty w Muzeum  Narodowym, gdzie wzięli udział w lekcjach muzealnych. Uczestnicy zajęć zatytułowanych Średniowieczny portal zamienili się w detektywów i poszukiwaczy skarbów. W związku z tym mieli okazję, by dowiedzieć się, jak żyli i czym interesowali się ludzie z odległej epoki. Poznali również charakterystyczne cechy dwóch stylów sztuki średniowiecznej: romańskiego i gotyckiego. Z tej podróży w czasie nikt nie wrócił niezadowolony.

Druga z grup uczestniczyła w lekcji pt. Żywe obrazy. Henryk Sienkiewicz i sztuka. W ramach warsztatów literackie wizje pisarza porównywane były z obrazami najwybitniejszych polskich malarzy: Juliusza Kossaka, Jana Matejki, Józefa Brandta i Henryka Siemiradzkiego. Mimo prób interakcji ze strony mało charyzmatycznego oprowadzającego, zajęcia te okazały się niełatwe dla pierwszoklasistów i mało ciekawe nawet dla opiekunów.

Po czasie na relaks i posiłek wszyscy udali się do Teatru Studio Buffo, by obejrzeć słynny już musical Romeo i Julia na kanwie sztuki  Williama Szekspira. Przepiękne kompozycje muzyczne, efekty specjalne (akrobacje aktorów na linach nad widownią czy padający na scenie „deszcz”) oraz zabawne i uwspółcześnione kwestie wszystkich postaci dramatu pozwoliły ocalić w oczach uczniów tę trochę anachroniczną szkolną lekturę, którą dużo trudniej zrozumieć i polubić jedynie w wersji książkowej.

Późnym wieczorem wycieczka szczęśliwie wróciła do Przasnysza. Jej pełni wrażeń uczestnicy już planują kolejny przyjemny i pożyteczny wyjazd.

NA GÓRĘ